MdM – potrzebne zmiany we wskaźnikach
Co kwartał publikowane są wskaźniki dla programu MdM, według których należy szukać mieszkań kwalifikujących się do dopłat. W MdM nie liczy się ostateczna cena mieszkania, a tylko ceny jednostkowe.
W Warszawie ten limit wynosi 5569,91 zł/m2 i to właśnie w stolicy beneficjenci programu dostają najwyższe dopłaty. Na drugim biegunie jest Opole, w którym limit ceny jednostkowej ustalono na poziomie 3830 złotych. Limit odpowiada kosztom odtworzenia jednego m2 powierzchni użytkowej mieszkania, ale rzadko kiedy pokrywa się on z rzeczywistymi cenami na rynkach nieruchomości. W miastach wojewódzkich dysproporcje pomiędzy limitami a cenami transakcyjnymi są najwyższe, trudno jest też o mieszkanie w miejscowościach, gdzie deweloperzy budują niewiele, przez co ceny nowych nieruchomości są wysokie.
Im dalej od miasta wojewódzkiego, tym niższy wskaźnik – np. w województwie dolnośląskim różnica pomiędzy limitem dla Wrocławia a pozostałymi gminami sięga około 1124 złotych. Nowe wskaźniki publikowane są co kwartał, ale gmina nie ma obowiązku ich zmieniać. Liderem pod względem sprzedaży kredytów preferencyjnych jest województwo pomorskie. Ogółem liczba kredytów hipotecznych przekroczyła sześć tysięcy, z dopłatą MdM zaciągnięto co szósty z nich. Na drugim miejscu jest województwo mazowieckie, z ponad tysiącem umów w ramach MdM, trzecie miejsce zajęła Wielkopolska, z liczbą 978 umów.