Co dają zwolnienia z podatku?
Czy gminie opłaca się rezygnacja z podatku od nieruchomości? Taka decyzja uszczupla budżet gminy o kilkaset tysięcy złotych rocznie, ale mimo wszystko się opłaca.
Przyspieszy to bowiem rozwój gminy, a jeśli na jej terenie zamieszka więcej osób i więcej firm będzie prowadzić swoją działalność gospodarczą, wcześniejsze straty zostaną odrobione z nawiązką. Nie jest żadną tajemnicą, że firmy chętnie korzystają z różnego rodzaju ulg i przywilejów, a brak podatku od nieruchomości jest dobrą zachętą i przynosi realne oszczędności. Korzystają też mieszkańcy gminy, bo zwiększa się w ten sposób ich szansa na pracę.
Zwolnienia z podatku od nieruchomości stosowane są głównie w przypadku przedsiębiorców. W pewnych gminach z tego przywileju korzystają również zwykli mieszkańcy. Nie płacą podatku, więc nie mają już takiego przymusu, by przeprowadzać się w inne miejsce. Co więcej, może to przyciągnąć nowych mieszkańców, dzięki którym gmina się powiększy i będzie bardziej atrakcyjna dla inwestorów.
Taki program prorozwojowy wdrożyła między innymi podlaska gmina Michałowo, dostosowując nowy plan zagospodarowania przestrzennego do rosnącej liczby mieszkańców. W Toruniu zwolnienie z podatku na sześć lat będzie dotyczyć inwestorów prywatnych, którzy na terenie gminy wybudują dla siebie dom.